מיהו האדריכל? מיהו מעצב הפנים? ומה זה בכלל אדריכלות פנים?

באופן כללי, שלושת המקצועות נוטים להתערבב במוחנו. הדבר מובן, והסיבה לכך היא שישנם קווים משותפים רבים ביניהם, ולכן קל לעתים להתבלבל. בואו וננסה לעשות סדר בבלגאן.

בעצם, בואו נעשה קצת בלגאן. אדריכל יכול לעתים לעסוק בתחומים של עיצוב פנים, ומעצב פנים יכול לעסוק בהיבטים שונים של מקצוע האדריכלות. למרות שתחומי ההתמחות קרובים, לעתים אף משיקים, חשוב לדעת מה ההבדל ביניהם. בסופו של דבר, חשוב לדעת מתי צריך להזמין אדריכל, ומתי עדיף לכם מעצב פנים.

שני המקצועות, אדריכלות ועיצוב פנים עוסקים בתכנונם ובעיצובם של חללים פנימיים ומעטפת חיצונית במבנה. ההבדל ביניהם הוא שמעצבי הפנים מתמקדים ביחידה הבודדת, כגון דירה, בית, חנות, מסעדה וכדומה. מעצבי הפנים יכולים לשבור קירות ולתכנן מהיסוד, ובדיוק כמו האדריכלים, הם יוצרים יש מאין. אך ההבדל הוא שמעצבי הפנים אינם מורשי חתימה. מסיבה זו הם משתמשים בשרותי מורשי חתימה כדוגמת קונסטרוקטור או מהנדס כאשר נדרשת החתימה הנחוצה לשינויים שהם תכננו ויזמו.

האדריכל הוא "מורשה חתימה", כלומר לא זקוק לחתימה בבואו לתכנן, בהתחשב בתקנות, בחוקים, ובהיבטים ההנדסיים והבטיחותיים של המבנה. אך אדריכל כמו מעצב פנים פונה למהנדס כאשר מדובר בעמודים ואלמנטים קונסטרוקטיביים.  אדריכל הוא זה שמתכנן מבנים גדולים מן היסוד, בשילוב מערכות ושילוב מבנים במרחב הציבורי.

אדריכל הוא לרוב, בוגר חמש שנות לימוד בבית ספר לאדריכלות, בארץ או בעולם, אשר עבר את בחינות הרישוי המתאימות. הוא רשאי לעסוק בבנייה כללית, בתכנון של מבנים מבפנים ומבחוץ, והוא יודע לחשב עלויות, כמויות ושינויים הקשורים בתכנון ובנייה בהיקפים גדולים.

מעצב פנים הוא בוגר שתיים עד ארבע שנות לימוד באוניברסיטה או בבית ספר לעיצוב פנים.  הוא יודע לתכנן מבנים ומתמחה בעיסוק בתכנון פנים של כל מבנה, ולכן הוא יודע כיצד להכין תוכניות לחלוקת המבנה, לחשמל, אינסטלציה, מטבח, נגרות, כתבי כמויות, חישוב עלויות וכדומה.

לסיכום, ההבדל העיקרי בין אדריכלות ועיצוב פנים, הוא באתר הבנייה בו פועל בעל המקצוע. מעצב הפנים מקבל לרוב מבנה נתון, יחידה בודדת  – לשיפוץ או לבנייה מן המסד לטפחות. האדריכל לרוב מקבל אתר גדול, בניין שלם, והוא יוצר את המבנה או המבנים בשטח המדובר ומתעסק בהוצאת התרים והתנהלות מול רשויות תכנון.