לאדריכלים היסטוריה מרשימה עוד מהעולם העתיק יש להם תחום עיסוק רחב ומגוון.  הם למעשה האנשים אשר אחראיים על תכנון הבית או המבנה מהמסד לטפחות. לא כל האדריכלים עוסקים בתכנון מבנים.  חלק מהאדריכלים עוסק בתחומים נוספים, כגון תכנון עירוני, עיצוב פנים ואדריכלות נוף.

יחד עם זאת, אין להתבלבל עם תפקידו של המהנדס.  מהנדס אזרחי הוא זה שאחראי על תכנון הקונסטרוקציה עצמה,
ופעמים רבות אחראי גם על ניהול הבנייה בפועל.נחזור לתפקידם של האדריכלים. ובכן, תפקידו של האדריכל הוא להוביל את מלאכת הבנייה. האדריכל הוא זה שמכין את תכנון המבנה על פי דרישות הלקוח, בשילוב עם נתוני השטח או הקרקע, האקלים וסביבת המבנה. בעשותו כך, האדריכל חייב להתחשב בהיבטים רבים כגון הנדסה, חוקים ותקנות שונות, לצד ההיבט המפורסם של האסתטיקה של המבנה והשפעתה על הסביבה והחברה. מבחינה זו מקובל לראות באדריכל אמן.

הזכרנו כי יש אדריכלים העוסקים בתחומים נוספים. אדריכל העוסק בתכנון עירוני מתעסק בכל הקשור לעיצוב יישובים ותכנונם. עליו להגדיר אזורים שונים בעלי ייעודים שונים באופן חוקי, לערוך תוכניות בינוי לשכונות, ולעתים אף לספק הנחיות לעיצוב בתים בשכונה.

אדריכל העוסק בעיצוב פנים מתמחה בעיצובם ובתכנונם של חללים פנימיים. אדריכל כזה הוא הגורם שאחראי על עיצוב מרכיבי חלל הפנים של מבנה מסוים. לעומתו, אדריכלי נוף עוסקים בתכנון השטחים שנמצאים בחוץ – שטחים פתוחים כגון פארקים, טיילות, גנים וכדומה.

בישראל, תהליך ההכשרה של אדריכלים אורך מספר שנים אינטנסיביות. הסיבה לכך היא תפיסת התפקיד של האדריכל כמומחה בתחומי ידע רבים – הנדסה, תכונות חומרים, חשמל, אקלים, נוף, אומנות ועיצוב, סניטציה וכדומה. מן האדריכל מצופה כי יוכל להדריך ולהוביל צוות של בעלי מקצוע מתחומים שונים, תוך העשרה ולימוד בלתי פוסקים.

על מנת להפוך לאדריכל מורשה בישראל, יש לעבור בהצלחה בחינה מטעם רשם המהנדסים והאדריכלים, לא לפני שסיימתם התמחות מקצועית של שלוש שנים לכל הפחות.

לא לחינם תואר האדריכל במסורת היהודית כ"האומן הגדול והמושיב אבני הפינות ואחר כך הוא מורה לאחרים היאך יעשו ולשון אדריכל שמהדר את הכול" (פירוש בית הבחירה למאירי, פרק שני של מסכת עירובין).

לחזרה לעמוד הבית לחץ כאן:  ברברה ברזין