תכנון ועיצוב פנים

מעצבי פנים הם בעלי מקצוע אשר עוסקים בעיקר, בתכנונם ובעיצובם של חללים פנימיים במבנים. מעצבי פנים מתרכזים בדרך כלל ביחידה בודדת, דירה, וילה, משרד, חנות, מסעדה וכדומה. מקצוע זה הוא תוצאה של התמקצעות ומיקוד. עיצוב פנים נגזר והתפתח ממקצוע האדריכלות, ובשנים האחרונות הוא הולך ומקבל נישה עצמאית משלו. נישה זו עוסקת בתכנון, בשינויים ועיצובים של חללים פנימיים עד לפרט האחרון.

מעצבי פנים פועלים באופן הדוק עם הלקוחות שלהם ועם הדרישות השונות שהללו מעלים בפניהם. נדרשת ממעצבי הפנים מידה רבה של יכולת ביטוי אומנותית, בשילוב סגנון עיצוב ייחודי ומתן פתרונות יצירתיים לבעיות של תכנון החלל.

מקובלת הטענה כי מעצב הפנים רואה באדם הנמצא בתוך החלל הבנוי, את נקודת ההתייחסות העיקרית. צרכיו הנפשיים והפיזיים של אותו אדם הם שיקבעו את סגנון העיצוב ואת ההיבטים השונים של העיצוב. צרכים אלה כוללים את הצרכים החברתיים – פרטיות, אירוח, ילדים וכו', או צרכים בסיסיים הרבה יותר כגון גישה נוחה ומהירה למקומות מסויימים החשובים ללקוח.

מעצבי פנים נדרשים לידע ולהתמצאות במגוון רחב של תחומים: נגרות, תאורה, חשמל, צבע, טקסטיל, אינסטלציה, תוכניות עבודה, תהליכי עבודה בבניין, חומרים, מיזוג אוויר ועוד. מסיבה זו, יש חשיבות ללימודים יסודיים לאורך תקופה, התמחות וניסיון. מעצבי פנים בישראל אשר למדו לתואר אקדמי לאורך מספר מוגדר של שנים, זכאים להתאגד במסגרת אגודת אדריכלי הפנים בישראל.

תפקידם של מעצבי הפנים תלוי באופי הייחודי של הפרויקט – מסעדה, חנות, בית מגורים, דירה, וילה או משרד לעסקים. שלושת המרכיבים הראשיים העומדים לנגד עיניו של מעצב הפנים הם צרכי הלקוח, תקציב הלקוח, והחלל הנתון.

הבנתם של צרכי הלקוח היא קריטית למלאכת עיצוב הפנים. רק מתוך צרכים והגדרות אלו יכול מעצב הפנים להתחיל ולהשתמש בתקציב לצורך ניצול ועיצוב החלל. בכל הנוגע לעיצוב החלל, מילת המפתח היא הרמוניה. הרמוניה זו אין פירושה שימוש קפדני באותם צבעים או חומרים לאורך כל המבנה, אלא הבנה הרמונית של האילוצים, הסטנדרטים והטעם האישי של הלקוח.

המרכיב הבא הוא התקציב. זהו מרכיב היוצר מסגרת לפרויקט, וטוב שכך. מעצב הפנים מתמחה בחלוקת התקציב לצרכי הלקוח, תוך שמירה על גמישות בחלוקת המשאבים בין המרכיבים השונים בפרויקט. מעצב הפנים הוא זה שמנחה וממליץ על חלוקת התקציב, בהתחשב בכל הצרכים וההעדפות שהתווה בפניו הלקוח בראשית התהליך.
בארץ נלמד המקצוע במסגרות שונות מוסדות אקדמיים, מכללות וקורסים, לימודים אקדמיים, לימודים פרקטיים, לימודי תעודה וקורסים ברמות שונות.