עיצוב המקלחת וחדר הרחצה הינו חשוב מאין כמוהו. המקלחת היא אחד מהמקומות החשובים ביותר בבית. מעבר לאסתטיקה ולפרטיות המתבקשת בו, זהו המקום החשוב ביותר שמאפשר לנו להירגע אחרי יום עבודה ארוך. בבתים רבים, חדר הרחצה הינו  חדר מרכזי בבית. זהו החלל הפרטי והאינטימי של אנשים רבים, בו הם יכולים לבלות זמן עם עצמם, להתפנק, להתנסות בקרמים ובסבונים חדשים, לשבת בדממה ולחשוב, וכדומה.

עיצוב מקלחת אינו עוסק רק בהתקנה של הכיור או של המקלחון. מדובר כאן על עיצוב בסדר גודל מלא של כל החלל הרחצה – החל מהתקנת ארונות האמבטיה, הברזים, גופי התאורה, הצבעים, הרהיטים ועוד. עיצוב המקלחת יכול להעניק לחדר הרחצה שלכם מקום של כבוד בבית.

מכיוון שכל אחד מאיתנו זקוק לזמן הפרטי שלו, עיצוב המקלחת דורש תשומת לב רבה יותר מן המקובל לחשוב. לפני שניגשים לשלב התכנון, כדאי לשאול את השאלות הבאות: מה מרגיע אותי, מה גורם לי לחוש נינוח, מה מוסיף לי חיוניות, כמה זמן אני יכול לבלות במקלחת, ושאלות נוספות בסגנון הזה אשר מאפשרות להגדיר את יעדי החדר.

לאחר שהוגדר התפקיד והייעוד של חדר הרחצה בעינינו, ניתן לגשת לתכנון עצמו. כעת יש לפצל את התכנון לשני היבטים שונים – תכנון החלל, כלומר, התכנון הפונקציונאלי, לעומת התכנון האסטטי, הוא התכנון העיצובי והאומנותי יותר.

לרוב, חדר האמבטיה אינו גדול במיוחד. הדבר מכריח אותנו לבחור בין אמבטיה בגודל מלא, לעומת מקלחון. כמו כן, אנחנו צריכים לשלב אסלה, כיור, ארונית לכיור, ולעתים אף מכונת כביסה ומייבש. כעת ננסה להתאים את כל הצרכים לתוך החלל הנתון. בשלב הזה נצטרך לבחור בין הסוג והגודל של האמבטיה או המקלחון (אמבטיה משולשת, נפרדת, בנויה לקיר, ישיבה, או מקלחון ריבועי, מעוגל, נפתח לצדדים או עם מסילות, וכדומה). המשמעות של הבחירות בשלב הזה היא ניצול מקסימאלי של החלל שברשותנו, באופן היעיל ביותר, הנוח ביותר והאסתטי ביותר.

לצד כל אלה, חשוב מאוד להשאיר מקום למרחב תנועה במקלחת. עיצוב מקלחת חייב להתחשב בסופו של דבר באנשים הנמצאים בה. יש להימנע ככל האפשר מיצירת תחושת דוחק וחנק. חלל מרווח ונעים יעניק הרגשה נקיה וסטרילית יותר, בה רוב האנשים מעוניינים כאשר מדובר במקלחת שלהם.

חזור לעמוד הבית